Erős év az ingatlanpiacon?

 

Erős év az ingatlanpiacon?

Élénkül a kereslet az új építésű lakások iránt – ez egyrészt az árakban, másrészt az adásvételi tranzakciók számában is tükröződik. Az eladási árak emelkedése meghozta a vevők vásárlási kedvét, és ez természetesen az árakat tovább mozgatja felfelé. A már létrejött tranzakciókról rendelkezésre álló információk szerint a főváros legtöbb kerületében az új lakások ára 5­15 százalékkal emelkedett az elmúlt két hónapban a tavaly év végi árszinthez képest. A tranzakciók földrajzilag több területet érintenek, mint korábban és a korábban favorit 40­50 négyzetméteres átlagos alapterület helyett idén már a 60­70 négyzetméter felé mozdult el a megvett lakások átlagos alapterülete, ami összhangban áll a családi otthonteremtési kedvezmény lakás­alapterületre vonatkozó elvárásaival.

Bár jelenleg is tart a lendület a hazai és a budapesti ingatlanpiacon, még mindig szép számban akadnak olyan ingatlanok, amelyeket nem tudnak eladni tulajdonosaik – az ingatlan­közvetítők egyetértenek abban, hogy első sorban a nagyméretű – 90­-100 négyzetméternél nagyobb – lakások eladhatatlanok.

A szakértők szerint egy ilyen nagypolgári lakás rossz árképzéssel hosszú hónapokra vagy akár évekre is beragadhat az ingatlanpiacon. Ilyenek például a több évtizede épült, nagy alapterületű, korszerűtlen fűtéssel ellátott, sokszobás, nagy belmagasságú ingatlanok.  Szintén nehéz eladni a nagy értékű ingatlanokat ­ 45­60 millió forintnál drágább családi házakat ­ ezek az ingatlanok ráadásul sok esetben előnytelen elhelyezkedésű, nagyobb, régi és leromlott állapotú családi házak.

Az utóbbi időben rendkívüli módon megcsappant a kereslet a használt családi házak iránt. Ezek iránt a tavalyi évben a 60-70 millió forintos árszintig még jelentősebb kereslet mutatkozott, idén azonban a 10+10 milliós CSOK miatt kevesebb mint felére mérséklődött az érdeklődők száma. Ezek helyett most a új szintráépítéseket és a telkeket szeretnének vásárolni az érdeklődők - tette hozzá az ingatlanközvetítő.

Elsősorban a 90-100 négyzetméternél nagyobb lakások találnak nehezen új gazdára, a problémát súlyosbítja, ha a felsőbb szintek valamelyikén helyezkedik el a lakás, miközben a házban nincs lift. Hasonlóképpen a több évtizede épült, nagy alapterületű, korszerűtlen fűtéssel ellátott, sok-sok szobás, nagy belmagasságú ingatlanokat szinte lehetetlen eladni. Azzal is gond lehet, amikor egy városrészben olyan ingatlant próbálnak eladni, melynek minősége, kialakítása és ára szokatlan az adott környéken: például egy minden luxussal felszerelt, és így drága villa panel-házas környezetben. Természetesen ismerjük a mondást: minden ingatlannak megvan a vevője, ha az ára rendben van. z erős keresleti piac ellenére is nagyon óvatosan és ésszerűen kell beárazni az eladó ingatlanokat, mert “könnyen alá és fölé is lehet lőni akár egy panelt, vagy kis garzont is.
Nehezen eladható az ingatlan, ha rossz hírű környéken van, vagy nem tiszta a jogi háttere.
 

Mr. House Ingatlaniroda

Arany János utca 45. Bejárat a Mácsai Sándor utca felől - See more at: http://www.debrecen-portal.hu/partnerek/mr-house-ingatlaniroda#sthash.0d...

Arany János utca 45. Bejárat a Mácsai Sándor utca felől

Telefon:

+36 30 304 95 37

Web:http://www.mr-house.hu/

- See more at: http://www.debrecen-portal.hu/partnerek/mr-house-ingatlaniroda#sthash.0d...

Arany János utca 45. Bejárat a Mácsai Sándor utca felől

Telefon:

+36 30 304 95 37

Web:http://www.mr-house.hu/

- See more at: http://www.debrecen-portal.hu/partnerek/mr-house-ingatlaniroda#sthash.0d...

Arany János utca 45. Bejárat a Mácsai Sándor utca felől -

See more at: http://www.debrecen-portal.hu/partnerek/mr-house-ingatlaniroda#sthash.0d...

A cikk partnere: 

Teteje