Déri Múzeum programjai

 

Déri Múzeum programjai

Dátum: 

2016 augusztus 01, hétfő - 08:00 - 2016 augusztus 31, szerda - 20:00

Helyszin: 

Debrecen, Déri tér 1.

Helyszin: 

KIÁLLÍTÁSOK

Megújult állandó kiállítások

Munkácsy Terem

Az antikvitás arcai
Válogatás a Déri Múzeum antik gyűjteményeiből
és a római császárkor korai időszakából származó barbár temető régészeti leleteiből
Látogatható: 2016. augusztus 28-ig

Bronzkori hétköznapok hősei
A Múzeumok Éjszakáján nyílt időszaki kiállítás a bronzkori ember két rendkívül fontos tevékenységének hátterébe vezeti be a látogatót. A kovácsmesterség és a fonás-szövés egyaránt túlmutatnak a jól ismert hétköznapi cselekvéssoron: írott források és néprajzi megfigyelések alapján a kovács saját foglalkozásához kötődő szertartásokon túl számos közösségi rítust (pl. fiúk férfivá avatását) is levezényelhetett; a szövés az alkotás, míg az orsó a világtengely metaforájaként is értelmezhető.
Látogatható: 2016. augusztus 28-ig

A MODEM KIÁLLÍTÁSAI ÉS PROGRAMJAI
(Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.)

KIÁLLÍTÁSOK

GÉM / GAMEkapocs
A kiállítás szokatlan aspektusból mutatja be az Antal–Lusztig-gyűjtemény egy részét. A kurátor, Nagy T. Katalin művészettörténész képzőművészeket, költőket és írókat kért fel, hogy válasszák ki a kollekció egy-egy darabját és azt „gémkapcsozzák meg” egy régebben vagy újabban készült művükkel.
A kiállítás 2016. június 5.–december 31. között látogatható

A szabadság szigete
Válogatás a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményéből
A kiállítás 2016. augusztus 7. – november 6. között látogatható

A modern és kortárs hazai képzőművészet 100 legismertebb, iskolateremtő művésze, köztük Ferenczy Károly, Vajda Lajos, Czóbel Béla, Korniss Dezső, Ámos Imre, Anna Margit, Pacsika Rudolf, feLugossy László munkáiból látható nagyszabású kiállítás augusztus 7-től a MODEM-ben. A művészeti központ két szintjét, mintegy kétezer négyzetmétert megtöltő tárlat közel 250 alkotáson keresztül ad képet a hazai képzőművészet elmúlt évtizedeiről, a naturalizmustól kezdve a konstruktív törekvéseken, a neoavantgárd absztrakción, a szürrealizmuson át egészen a public artig.

A belépő egyben filmklubbérlet: érvényes 5 vetítésre a MODEM kávézójában

A Vajda Lajos Stúdió filmjei szombatonként a MODEM-ben

augusztus 6. 18 óra: feLugossy László: Neoszarvasbika (1992)
augusztus 13. 18 óra: B. Farkas Tamás: A Templomdombtól a Műcsarnokig (2003)
augusztus 27. 20 óra: ef Zámbó István: Rend a lelke mindennek (1993)
szeptember 3. 18 óra: feLugossy László: Éljen a világ és táguljon! (1991)

Minden hónap utolsó szombatján – a vetítés után – éjszakai, zseblámpás tárlatvezetés a MODEM-ben.
belépés: A szabadság szigete című kiállításra váltott belépővel vagy 300 forintos különjeggyel. A kiállítás belépője valamennyi vetítésre érvényes.

A DEBRECENI IRODALOM HÁZA ÉS A MEDGYESSY FERENC EMLÉKMÚZEUM KIÁLLÍTÁSAI ÉS PROGRAMJAI
(Debrecen, Péterfia u. 28., Tel.: 52/413-572)

KIÁLLÍTÁSOK ÉS PROGRAMOK

Álmodó magyarok – Történetek Debrecen irodalmából
A Déri Múzeum állandó irodalmi kiállítása

2014-ben nyílt meg a Debreceni Irodalom Háza. A Déri Múzeum irodalmi gyűjteményéből megrendezett „Álmodó magyarok – Történetek Debrecen irodalmából” című állandó kiállítás maradandó élményt nyújtva mutatja be a debreceni kötődésű híres írók, költők életét. Eredeti kéziratok, könyvek és irodalmi relikviák ragadják magukkal az érdeklődőket. Látható többek között Petőfi Sándor Dalaim című versének kézirata, Jókai Mór Sárga rózsa című regényének kéziratoldala, Csokonai Lillájának gyűrűje, és Szabó Magda tükre. A kiállítást virtuális elemek, számítógépes játékok teszik izgalmassá és szórakoztatóvá.

„Önéletrajz, mit lapozni sem kell...”
Medgyessy Ferenc szobrászművész emlékkiállítása

A Déri Múzeum 1977 óta gondozza Medgyessy Ferenc hagyatékát. A gazdag életműből immár harmadik alkalommal, megújult kiállítótérben helyezzük el közismert szobrait, rajzait, domborműveit. A kiállítás első egységében Medgyessy Ferenc életének korai évtizedeihez kötődő és annak legfontosabb eseményeit idéző művei szerepelnek. Majd a Százados úti műterem rekonstrukciója fogadja a látogatókat, ahol egykor alkotásai születtek. A szobrász ötven éven keresztül dolgozott e műterem falai között, itt formázott plasztikái időrendi sorrendben láthatók.
Áthaladva a műtermen, illetve az itt elhelyezett szobrok között, a művek tematikai csoportokba rendezve szemlélhetők meg. Külön hangsúlyt kapnak a táncoló alakok megörökítésére és a ló kecses formájának, mozdulatainak plasztikai megragadására irányuló szobrai, a Déri tér allegorikus szobrainak tervei és további, Debrecen köztereit díszítő plasztikáinak vázlatai. Az emlékkiállítás közel kétszáz rajzokból, domborművekből, körplasztikákból álló csoportja azokkal a szabadtéri művekkel válik teljessé, amelyeket a városban tett séta alkalmával tekinthetnek meg az érdeklődők. A kiállítást gazdag, archív film- és hangfelvétel, illetve fotóanyag színesíti.

www.derimuzeum.hu;

www.modemart.hu

 

Teteje