Év végi jutalom a dolgozóknak

 

Év végi jutalom a dolgozóknak

Pulykapénz, 13. havi fizetés, bónusz, prémium, vagy egyéb juttatások formájában sokan kapnak extra pénzt az év végén - derül ki a statisztikákból. De hova érdemes befektetniük egy ilyen, akár néhány százezer forintos összeget azoknak, akik egyébként nem tudnak hónapról hónapra félretenni és a pénzügyekhez sem igazán értenek?

Tavaly év végén a dolgozók 28%-a kapott pluszpénzt

A magyar dolgozók jelentős része szabad szemmel is jól látható extra pénzt visz haza év végén. 2015-ben minden 10. magyar munkavállaló kapott 13. havi bért, átlagosan bruttó 275 ezer forintot. Év végi pénzbeli juttatásban vagy bónuszban a dolgozók 18 százaléka részesült, átlagosan bruttó 295 ezer forint értékben.

Tehát már egy átlagos 13. havi bér vagy év végi bónusz is elég jelentős összeg ahhoz, hogy gyarapítsuk.

Miközben számos banknál már csak 0,01-0,05 százalék körüli kamat jár manapság a pénzre, egyes szereplőknél 2 százalék, vagy azt meghaladó kamat is elérhető a lekötött betétekre. 4-5 ilyen ajánlatot találhatunk a jegybank által példaként említett 1 millió forint 1 éves lekötése esetén.

Sőt, néhány százezer forint 12 hónapos lekötéséhez is ráakadhatunk még 2 százalékot meghaladó kamatra. Persze 1 évnél hosszabb lekötésre nem meglepő módon ennél általában kisebb éves kamat jár - derül ki a kalkulátor révén. Érdemes azonban résen lenni, a magasabb kamatnak ugyanis több feltétele is lehet - figyelmeztet az MNB.

Adjunk kölcsön az államnak!

A betéti kamatok esésével együtt, nőtt a lakosság állampapírok iránti kereslete, hiszen az ezekkel elérhető nyereség mostanában magasabb, mint amit a banktól kaphatunk.

Hogy konkrét példákat említsünk, a banki betéthez hasonló, 1 éves futamidejű Kamatozó Kincstárjegybe akár már 10 ezer forintot is betehetünk. Ez az egyik legbiztonságosabb megtakarítási forma, amely most évi 2,25 százalék kamatot ad. Létezik 6 hónapos verzió is belőle, az évi 2 százalékot fial.

Ha valaki többet vár…

Az úgynevezett egyszeri díjas, befektetéshez kötött biztosítások szintén jó lehetőséget kínálnak azoknak, akik nem tudnak havonta félretenni.

Ezekbe – a betétekhez vagy az állampapírokhoz hasonlóan – az időtartam elején lehet befizetni, akár alacsonyabb összeget is (minimum 20 ezer forintot). Ezt utána az igényeink alapján a biztosító szakemberei fektetik be.

Fontos tisztában lenni azzal, hogy az egyszeri díjas biztosításokba azoknak érdemes pénzt rakni, akik legalább 2-5 évig tudják nélkülözni azt. Ezért viszont a biztosítók célja, hogy többet fizessenek a banknál vagy az államnál, így a hozam az évi 4-5 százalékot is elérheti.

 

Forrás: profitline.hu

 

Teteje