Enteriőrben az élet

Enterriőr lakberendezés
 

Enteriőrben az élet

- Beszélnél arról, hogy miért kezdted el a vállalkozásodat önállóan, az Enteriőr lakberendezési üzletet?

- Annak idején, amikor még a nagy állami cégek virágoztak a 80-as években, mi is eldöntöttük a férjemmel, hogy vállalkozni fogunk. Elhatároztuk, hogy annyi banánt fogunk venni, amennyit csak akarunk, nem annyit, amennyire jut. Vállalkozók lettünk együtt, évekig. Aztán egy barátunk tanácsára nyitottam ezt az üzletet 2009-ben. Véleménye szerint egészségesebb, hogyha nem egyszerre dolgozik egy férfi meg egy nő, ha párok. Nehezen szántam rá magam, mert  kényelmes volt ott együtt dolgozni. Ki akartam próbálni magam, hogyan tudok kialakítani egy saját üzletet, vagy üzletmenetet. A férjem támogatásával el is kezdtem, de így is nagy kihívás volt. Végül is, amikor az ötlet megszületett, és közben elvégeztem egy Avatár kurzust, a végén jöttem rá, hogy én ezt tényleg akarom. Önállóan, egyedül egy sikeres üzletet csinálni.
Szeptember 10-én vettem át ennek a kulcsát. Amitől az elején féltem, pl. hogy a kirakatot hogyan kell berendezni, mit és hogyan vásaroljak stb., az olyan szépen kialakult, és az volt a legjobb benne, hogy  tudtam azt csinálni, amitől tartottam.

Most már ezek nagyon szépen mennek, természetesen a kolléganők segítségével. Fontos az, hogy aki bejön ide, olyan érzése legyen, hogy itt feltöltődik. Ehhez kell az, hogy olyan kiszolgálás legyen itt, mint amit Julcsi és  Ildikó tud. Egy olyan hármas csapatunk van, amelyben mindenki tudja csinálni a saját dolgát, de bárki is hiányzik, meg tudja csinálni a másik kettő  munkáját is, tehát egyedül is "elviszi a boltot". Szeretjük azt is, hogy az ide betérő vásárlóknak tudjuk formálni a szemléletmódjukat .  Sokan jönnek úgy, hogy nem tudják, mi lenne megfelelő a lakásukba, vagy ajándékba. Mi megmutatjuk a variációkat, elmondjuk az előnyöket, hátrányokat, értéket teremtünk az addig csak semleges méteráruból, a legapróbb „kacatból” is.

- Szeretünk adományozni, ahogyan tudunk. Gyűjtjük, azokat az anyagokat, amelyek szabásnál hulladékként megmaradnak. Oda szoktuk adni óvodáknak, vagy alapítványoknak, ahol azt látjuk, hogy valami hasznosat csinál belőle. Fontos része az értékteremtés.

- Nagyon sokszor előfordul, hogy amikor az emberek felépítik vagy felújítják a házukat, majd beköltözik a család, az utolsó pillanatban ott vannak, hogy az ablakokon nincs függöny, karnis. Sokszor arra már vagy nem marad pénz, vagy nem tudják, hogy milyen függöny illene oda. Innen tudnak szépen válogatni. Az itt kapható anyagok megindítják a gondolataikat. Mi szívesen ajánlunk stílust, kategóriát, formát, hogyan legyen megvarrva. Az a lényeg, hogy elégedetten vigyék el a kész terméket .

- Van úgy, hogy kimész felmérni a környezetet?

- Igen, sokszor elmegyek helyszínre, megmérem a helyet, mert annak, aki bizonytalan a mérésben, fontos ez a segítség. Figyelembe veszem, hogy a függöny évekig ott marad, és muszáj, hogy jól nézzen ki felrakva és élvezhessék sokáig.

-Előfordul idősebbeknél, vagy egyedülállóknál, hogy a karnis vagy függöny felrakása problémát jelent, hiszen ahhoz már szerszámok, létrák is kellenek. Mi ezt is tudjuk vállalni.

- Mindig kapcsolatot kell kialakítani az emberekkel, hogy tudjunk nekik javasolni, mert nem csak a lakásukhoz kell igazítani, hanem hozzájuk is a stílust, formát.

- Igen, ez így van. Az első szempont az, hogy ha valaki ide bejön, akkor ő is nyitott arra, amit mi kínálunk, abból fog választani, hiszen a kirakat az, ami behozta ide őt. (Bár sok olyan visszajelzést kaptunk, hogy nem mertek bejönni az üzletbe a kirakat nézegetése után, mert azt hitték drága, de mikor mégis szétnéztek nálunk, kellemesen csalódtak.) Ez már az első kapcsolat, ami után még sokat kérdezünk, beszélgetünk velük. Meg kell ismernünk egymást, ők is, hogy mi mit tudunk ajánlani, és mi is, hogy ők mit szeretnének. Én nem vagyok lakberendező, de ha valakinek arra van szüksége, tudunk ajánlani hasznos dolgokat, hiszen Julcsi francia szabó, Ildikó pedig lakástextil készítő is, amellett, hogy mindketten eladók is, én pedig magasépítő mérnök vagyok. Hogyha ilyen szinten össze tudunk hangolódni, akkor ott már nagyon sok szép dolog születhet.  Sok olyan visszajelzést kapunk, hogy jó munkát végeztünk, mert szép lett a ház az itt vásárolt függönyök és kiegészítők segítségével.  Visszajáró vevőink vannak, amikor a házat pár év múlva felújítják, emlékeznek, hogy itt varratták a régi függönyt, így most ismét velünk csináltatják az újat.

- Öt év alatt kialakult egy törzsvásárlói kör. Van egy nyilvántartásunk, ahol vezetjük, hogy a vevőknek mikor mit varrtunk, telefonszámmal - persze az ő hozzájárulásukkal. Ha valaki jön, hogy most egy húsvéti asztalterítőt szeretne, „tudják arra a nagyobbik asztalomra”, akkor csak előszedjük a méreteket, nem kell újra lemérni, kimenni, megnézni. Nagyon hálásak érte, mert „jaj, már megint elfelejtettem megmérni”. Nem, nem kell, mert már itt van nekünk a méret.

- Szeretem az egyedi dolgokat,  a személyes kapcsolatot. Itt nem egyen dolgokat készítünk, hanem mindig változatosat.

- Milyen érzés, hogy nőként, egyedül felépítetted ezt a vállalkozást, viszed tovább, és még sikeres is?

- Amikor erről van szó, valahogy mindig jobban ki tudom húzni magam. A kereskedelemben, vagy ebben a szakmában, ami rövidáru, ajándék, függönyözés, jobban elfogadott, hogy női szakma. Bár amikor át kell pakolni az összes nagy tekercs függönyt, mert leltározunk, és három nő pakolja a mázsákat, miközben ez igazából férfimunka lenne… de hát oda kell tenni magunkat, ha azt akarjuk, hogy rendben legyen.

- Vannak olyanok, akik bejönnek az üzletbe és elkezdenek alkudozni, mint a piacon. Mindig arra gondolok, hogy ezt a fiúk milyen jól tudják csinálni. Én vagy nem engedek semmit, vagy utólag mint kiderül számomra,túl sokat engedtem, tehát ez az alkudozós rész nekem nem megy. Habár a sok akciónk alapján mindig van valamilyen cikk, amelyet nagyon jó árban kínálunk.

- Elmentünk angol tanfolyamra, mind a hárman, egyénileg tanultunk angolt, mert egyre több a külföldi Debrecenben. Itt tanulnak,  itt laknak, az ő lakásaikba is kellenek kiegészítők, függönyök, és hát hogy szót tudjunk érteni velük, kell egy pár angol szót tudnunk, és mind a hárman nagyon lelkesen tanultuk az angolt, és használjuk is.

- Abszolút más kultúrákból is sokszor megjelennek vásárolni: pl. jöttek Dubaiból, Izraelből, Franciaországból, Svájcból, Angliából. Tudnunk kell mindegyikőjükkel beszélgetni. Más lehet a tárgyalási alap is. Például az arab világban a nőnek nem is lehet beszélni, ott csak a férfi alkudozik. Volt olyan vevőnk, aki kereste, hogy kivel lehetne itt beszélni, merthogy mindhárman nők voltunk.

-Nehéz az üzletvezetés?

- Vannak nehézségei. A hivatallal való kapcsolattartás például. Azt látom, hogy az elején, amikor elkezdtük, úgymond szabadkezűbb volt, mint most. Most sok szabályzónak kell megfelelni. A munkánk nagy része abból tevődik össze, hogy a papírokat, a könyvelést, a számlákat rendbe tegyük, vagy beszerezzük azokat a nyomtatványokat, amiket a hivatalnak kell kitölteni.

- Gondolkoztál már rajta, hogy szerinted mire lenne szükséged ahhoz, hogy nem csak a fennmaradás legyen a cél, hanem hogy a terveidet meg tudd valósítani, és hogy sikeres legyél, hogy fejlődjön ez az üzlet?

- Arra, hogy a vevőink és a kolléganőim elégedettek legyenek.
Meg kell tudnunk újulni évről-évre, évszakról-évszakra.

- Van ars poeticád?

Értéket adni. A mai világban olyan sok gagyi termék van, sokan egyszer akarnak eladni sok bóvli árut. Mi visszajáró vevőket szeretnénk.

- Vannak terveid még a jövőben?

- Ezt a helyet szeretném stabilizálni, mert már megismerték az emberek a városban. Összekötni az érdeklődők fejében azt, hogy ha valamilyen változtatást, módosítást terveznek a lakásukban, elsőként ugorjon be az, hogy van a Hatvan utca 6. alatt az a szép kis üzlet, ott nézem meg először, hogy mit kínálnak.
Szeretnék lépést tartani a fejlődéssel, az internet világában is jelen lenni, mert egyre többen keresnek meg bennünket ebben a formában is.
Illetve a legújabb fejlesztésű méterárukat, textíliákat, anyagokat, új trendeket és divatot behozni a vevőinknek.

Köszönjük!
 

A cikk partnere: 

Teteje