Ingatlanlufi, vagy indokoltan emelkednek a lakásárak Debrecenben?

 

Ingatlanlufi, vagy indokoltan emelkednek a lakásárak Debrecenben?

Abban mindenki egyetért, hogy a lakások kereslet növekedésének egyik oka Debrecenben a növekvő befektetési ingatlanvásárlás. Öt éve nem vettek volna annyian ingatlant, mint ahányan most érdeklődnek, és az árak is elkezdtek felfelé mozdulni. A vásárlók harmada befektetési szándékkal venne lakást, az eladók jelentős része nagyobba költözne.

Azzal mindenki egyetért, hogy az befektetési lakásvásárlás megtérülését a lakás bérbeadásában látja a befektetők nagy százaléka.

Mivel jelenleg nem ismert olyan piaci tényező, ami borítaná a befektetők várakozásait, továbbra is az ingatlanpiaci befektetések növekedésére számítunk. Ez megemelheti a bérleti díjakat, bár a válságot követően itt nem volt megfigyelhető akkora visszaesés, mint az ingatlanpiac más területein. Emiatt persze az emelkedés mértéke sem olyan nagyon kiugró. Ettől függetlenül a bérleti díjak növekvő trendje megmaradhat, hiszen a már említett bérbeadásból származó 7-10 százalékos bruttó hozam jó befektetésnek számít.

Abban már különböznek a vélemények, hogy Magyarországon, ezen belül Debrecenben milyen mértékben emelkedhet az életvitelszerűen bérlakásban élők száma. Egy ilyen változáshoz azért idő kell.

Igaz, jelentős kereslet mutatkozik a civisvárosban az esztétikusan felújított, berendezett bérbeadó lakásoknál. Az is igaz, hogy ezt a keresletet jelentős részben az egyetemisták, főiskolások, középiskolások generálják, de ez viszonylag hamar kielégíthető.  

Egy másik csoport a fiatal diplomások köre, akik a munkahelyükhöz, barátaikhoz közel bérelnek lakást. Ezen csoportok jelentős vagy folyamatos bővülésére nincsenek egyértelmű jelek. Ezek az igények is hamar kielégíthetőek. Az egyetemek melletti területeken, mint pl. Sestakert, Nagyerdő 20-30%-os áremelkedés történt. Nem ritka azonban, hogy ennél még magasabb mértékben is emelkedtek az ingatlanok áraik. Az egy évvel ezelőtti árakhoz képest ez óriási emelkedés, amit én kicsit indokolatlannak ítélek meg. Megjegyezném csak a lakáspiacnál érzékelhető az árnövekedés.  A családi házak, telkek, ára nem változott ilyen mértékben.

A munkahelyek számának gyarapodásából, a fizetések emelkedéséből viszont nem látszik a lakásvásárlási igény jelentősebb emelkedése. Igaz, a külföldiek szívesen vásárolnak átmeneti otthont Debrecenben, de ez a kör eddig is jelen volt az ingatlanpiacon.

 

Az ingatlanhitelezés konszolidálódni látszik, ez jó hatással lehet a lakásárak alakulására. De a devizahiteleseket mentő intézkedések sem tudnak mindenkit megmenteni, így előbb-utóbb megjelennek még plusz ingatlanok a piacon. A 90-es évek végi illetve a 2000-es évek eleji ingatlanár emelkedés lassabb volt és úgy gondolom tartósabb. Most rakétaként szárnyal a lakáspiac.

Nos, az ingatlanlufi kérdést majd megválaszolják a gazdasági, pénzügyi szakemberek adatokkal alátámasztva.  Én csak az aggodalmaimat tettem közzé, reméljük ezek teljesen alaptalanok.


 

A cikk partnere: 

Teteje